Анна Ярославна – Королева Франції

ID:
1306
Количество прочтений:
1184
Последнее обновление:


Содержание:

Видатні жінки України

З кожним днем наближається весна, а значить скоро прийде найочікуваніше свято – 8 Березня, Міжнародний жіночий день. Напередодні цієї дати хочеться згадати видатних жінок світової історії, наших королев та княгинь.

Українські жінки – одні з наймудріших та найосвіченіших у світі. Вони гідно представляють свою державу (навіть не рідну) на міжнародній політичній арені. Та інколи відіграють не останню роль у світовій історії.

Саме такою була славнозвісна королева Франції українського походження – Анна Ярославна.

Третя дочка Ярослава Мудрого, правителька Франції, Анна Ярославна, вже давно стала хрестоматійною постаттю. Тим не менш в її біографії лишається ще вдосталь «білих плям». 


Переглянути фото в повному розмірі

Рік народження князівни досі невідомий. Одні історики вказують на 1024-1-25, в той час як інші засвідчують про 1032. Вона росла при дворі і навчалася всім грамотам, які на той час були необхідні для монаршої особи. Їй викладали етикет, іноземні мови, математику, музику, співи, малювання, історію. Київська Русь за часів Ярослава Мудрого – провідний просвітницький центр у Європі, адже князь приділяв надзвичайно багато уваги освіті своїх підданих. У цей час відкриваються школи та бібліотеки, починається активна робота з перекладу та перепису книжок. Тому маленька Анна зростала у атмосфері академічних знань.


Переглянути фото в повному розмірі

Політичний шлюб із Францією

У 1044 до Києва прибуло перше посольство від Французького короля. Ярослав відмовив у шлюбі. 1048 року до Києва вдруге завітали посли від французького короля Генріха I, який захотів посватати княжну. Деякі літописці запевняють, що король, який на той час вже давно овдовів, почув про незвичайну красу київської Анни, і просив її руки. Друга ж точка зору, яка більш вірогідна, має під собою політичний фундамент. Генріх вирішив за рахунок військового та матеріального стану Русі налагодити внутрішні справи у Франції. В принципі, Ярославу це теж було вигідно, адже Франція допомагала йому у боротьбі проти Візантійського та Германського імперського загарбництва.


Переглянути фото в повному розмірі

Вінчання та коронування Анни відбулось у 1051 році. Тоді ж вона прийняла латинство і була хрещена, як Агнеса. Майбутня королева забрала з собою із Києва свою бібліотеку, серед якої було Євангеліє слов’янською мовою на якому довгий час приймали присягу усі монархи, які вступали на трон. Тепер воно називається Реймським (по назві собору, де воно зберігається).

Українська жінка - світоч Європи

Вплив Анни на Францію був надзвичайний. Прості піддані пишалися нею та поклонялися її мудрості, а придворні. Завдяки її всебічному розвитку та освіченості, почали навчатись всього того, що знала сама Королева. Анна принесла до Європи світло та мудрість. Нею захоплювався Папа Микола II, який навіть просив цю розумну жінку впливати на свого чоловіка.

Що ж саме зробила Анна для Франції?

  • навчила грамоті французьку аристократію;
  • привчила французів до лазні;
  • «ввела моду» на користування столовим приладдям;
  • займалася будівництвом та фінансуванням храмів;
  • дала початок величезній династії королів та вельмож;
  • своїми мудрими рішеннями підвищила статус країни на міжнародній арені;
  • пропагувала Київську Русь на світовому рівні;
  • сприяла економічному розвитку держави;
  • привезла «Реймське Євангеліє», яке стало символом коронації Франції впродовж багатьох поколінь;
  • поставила перший в історії підпис старослов’янською мовою.


Переглянути фото в повному розмірі

Король Генріх часто на документах ставив припис «Зі згоди дружини моєї Анни», що свідчить про могутній вплив княжни на долю Франції.

У 1053 році вона народила наслідника престолу – майбутнього короля Франції Філіпа I, якого виховувала сама, адже чоловік в той час постійно знаходився у походах. Велику частину часу у вихованні, Анна присвячувала наукам та військовій справі. У 1060 році Генріх помирає, і на престол сходить його малолітній син, який пізніше виявляється одним із найосвіченіших монархів своєї епохи. Анна допомагає йому у політичних справах, проте не як королева, а як мати короля.


Переглянути фото в повному розмірі

Історія кохання Анни Ярославни

Чоловік Анни помирає, і королем стає Філіп, якому на той час виповнилось всього 7 років. Чому Анна відмовляється стати офіційним регентом і вести королівські справи? Чому вона одразу після смерті чоловіка лишає сина у Парижі, а сама переїздить до своєї колишньої резиденції?

Історики говорять, що причина тому – її шалене кохання до непокірного васала, і одруженого на той час графа Рауля III. Щасливі коханці тримали все у таємниці довгих 2 роки, допоки граф не «викрав» Агнесу за її згоди, і не відвіз до себе у маєток. Там вони таємно обвінчалися. Перша дружина графа Елеонора подала прохання до Папи. Де звинуватила чоловіка у зраді. Папа наказав розірвати недійсний шлюб з Анною, проте закохані його не послухали і прожили щасливо до самої смерті Рауля у 1074 році. На цей час вона втрачає вплив на сина, а такий «нечестивий» шлюб підриває її становище у очах французів. Проте, заперечувати її досягнення та авторитет неможливо, то ж після смерті другого чоловіка Анна ненадовго повертається до Парижа, де разом з сином займається правлінням. За рік Анна лишає це все і зникає у невідомому напрямку.


Переглянути фото в повному розмірі

Невідома доля Анни Київської

Що з нею трапилось далі – сказати складно. Деякі історики висувають теорію про повернення Анни додому, в Новгород, проте достовірних даних про це не збереглось. Невідомо також, чи похована Анна у одній з церков Франції, де лишаються якісь пам’ятки її перебування. Цікаво знати, що в одному з соборів встановлено пам'ятник Анні, де в її руці зображено її символ - лілію. Вже у XX столітті іменем цієї королеви був названий сорт білосніжних роскішних троянд


Переглянути фото в повному розмірі

Як бачимо, Анна Київська – легендарна особистість, яка овіяна легендами та міфами. Вона лишила по собі величезну монаршу династію, вона була гідним представником України та світлом тогочасної Європи, вона була улюбленицею французів. Проте достовірних даних про її життя немає.

Жінки України – найвидатніші особи світової історії, яскраві представниці монарших осіб по всьому світу. В чому причина – в нашій генетичній мудрості, в нашій повазі до релігії, в нашому неймовірному прагненню до самоствердження своєї землі.


Шануймо свою історію, державу та предків, пишаймося своїми героями!


Недавние публикации Легендарний рід Хмельницьких: неймовірні історії кохання козаків
Культурна програма для киян та гостей столиці на 8 Березня і не тільки
Дата публикации:
Автор:
Віталіна Калиновська
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)