Страсний тиждень: символіка останньої седмиці Великого Посту

ID:
1406
Количество прочтений:
479
Последнее обновление:


Содержание:

Великдень, або в народі Пасха, має велике значення в українській культурі. Одне з найбільших релігійних свят, воно увібрало в себе загальнохристиянські традиції, але й обросло українським колоритом. Символічне значення цього свята відоме кожному: це перехід Спасителя спочатку від життя до смерті, а потім - від смерті до життя. Воскресіння як чудо подолання смерті українці возвеличують протягом страсного тижня - від квітної неділі (вербного тижня) до Великодня. Кожен з семи днів багатий символічним значенням, традиціями та приготуваннями до свята.


Переглянути фото в повному розмірі

Понеділок - початок страсного тижня

В церковному служінні в понеділок згадують старозавітного персонажа Йосипа, якого заздрісні брати продали в рабство. В християнстві Йосип є прообразом Ісуса, якого зрадили. З понеділка починається приготування мира - суміші з 50 речовин на основі оливкового масла. Миро - це святиня, яка використовується в таїнстві Миропомазання.

Великий вівторок

Цього дня страсного тижня віряни згадують події з життя Христа. А особливо те, як він наставляв людей у храмі Єрусалимському і як вони назвали його Пророком.


Переглянути фото в повному розмірі

Страсна середа

У середу Ісуса віддали на страждання. Цього дня прийнято згадувати євангельську подію, коли на раді книжників і старійшин вирішили схопити і вбити Христа. Прийшовши в дім, де він переховувався, «грішниця» намазала голову Ісуса миром. А коли його учні не зрозуміли такого марнотратства (миро можна було продати дуже дорого, а гроші роздати бідним), то Ісус пояснив - вона готує його до погребіння. У Велику середу також згадують зраду Юди.

Чистий четвер

Цього дня господарі з самого ранку прибирають домівки, подвір'я, цвинтарі, наводять порядок у господарстві. З «Біблії» знаємо, що саме в четвер Ісус терпів тяжкі муки, несучи хрест на Голгофу у терновому вінку. У церквах служать Літургію; свічки, запалені під час служіння, несуть додому, бо вірять: вони оберігатимуть оселю від грому і блискавки.


Переглянути фото в повному розмірі

Страсна п'ятниця

П'ятницю вважають днем скорботи і спомину про муки Христа. У день його смерті дорослі й дітвора ідуть до церкви, аби поклонитися Святій Плащаниці. У Велику П'ятницю не можна робити ніякої роботи, так само як і жартувати. Люди залишаються в церкві на всю ніч.

Великодня субота

Католицька гілка християнства період від четверга до суботи називає Пасхальним триденням. Цей проміжок часу - найважливіший перед великим святом.


Переглянути фото в повному розмірі

Останній день, коли відбуваються всі приготування до свята - субота. Українці прикрашають домівки й готуються зустріти Великдень очищеними духовно. В суботу сповідаються, щоб почати нове життя, символом чого і є Велике свято Воскресіння Господнього. Господині готують святкові кошики для освячення в церкві: фарбують яйця, печуть паски, готують їжу.

Таке символічне значення страсної седмиці. А в продовженні цієї статті ми розповімо Вам про найцікавіші великодні традиції українського народу, а також звичаї та обряди в перші дні великодніх свят. Деякі з них вже стали історичним надбанням нашої культури, проте більшість живе й досі, тож давайте їх не забувати!

Недавние публикации Известные украинцы: Николай Гоголь
Українське весілля: традиції та обряди
Дата публикации:
Автор:
Легка Катерина
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)